کانال تلگرام مبل دکوراسیون
اینستاگرام مبل دکوراسیون
سبک مینیمالیسم؛ پیش به سوی سادگی
گروه طراحی وب تو دیزاین

سبک مینیمالیسم؛ پیش به سوی سادگی

1+
ساده‌گرايي، موجزگرايي يا همان مينيماليسم، مكتبي است كه بعد از انقلاب روسيه در دهه ۵۰ ميلادي به وجود آمد؛ مكتبی هنري كه اساس و بنيان خود را بر پايه سادگي و روش‌هايي بدون هيچ نوع پيچيدگي‌هاي معمول فلسفي گذاشته است.

ساده‌گرايي، موجزگرايي يا همان مينيماليسم، مكتبي است كه بعد از انقلاب روسيه در دهه ۵۰ ميلادي به وجود آمد؛ مكتبی هنري كه اساس و بنيان خود را بر پايه سادگي و روش‌هايي بدون هيچ نوع پيچيدگي‌هاي معمول فلسفي گذاشته است. سبك زندگي مينيمال، مختص همه نيست و خيلي‌ها چندان دل خوشي از اين نوع چيدمان ندارند.

اما در اين آشفتگي‌ زندگي روزمره كه همه ما دنبال آرامش هستيم، شايد اين سبك به‌ ما كمك كند تا از عمرمان بيشتر لذت ببريم، كمتر خرج كنيم و در نتيجه كمتر كار كنيم. چيزي كه مسلم است اينكه نمي‌توانيد همين لحظه تصميم بگيريد تا خانه‌تان را براي هميشه تغيير دهيد چون بايد قدم به قدم به اين نوع چيدمان نزديك شويد.

مزاياي چيدمان خانه به سبك مينيمال چيست؟

۱٫ شلوغي باعث به هم خوردن تمركز بصري و در نتيجه‌ استرس مي‌شود. در يك چيدمان با وسايل كمتر كه در نتيجه باعث بالا رفتن تمركز مي‌شود، احساس آرامش بيشتري خواهيد داشت.

دکوراسیون (1)

۲٫ يك خانه در هم ريخته و يك خانه ساده را در ذهن‌تان تصور كنيد. در يك خانه شلوغ ممكن است شما چندين تابلو، ساعت و. . . روي ديوار ببينيد و چشم‌تان روي همه اين تصاوير بچرخد اما در خانه‌اي كه به سبك ساده‌گرايي چيده شده، شما روي يك ديوار سفيد و خالي تنها يك اثر هنري خيره‌كننده مي‌بينيد. يادتان باشد وسايل كم و زيبا جذابيت بيشتري به خانه‌تان مي‌دهند.

دکوراسیون (2)

۳٫  يك بوفه پر از اسباب و اثاثيه را تصور كنيد كه هر چند وقت يك‌بار بايد تك‌تك وسايل را گردگيري كنيد.‌ هرقدر وسايل بيشتر داشته باشيد بايد وقت بيشتري را صرف تميز كردن خانه كنيد. حالا خانه سفيدي را تصور كنيد با مبلمان كم؛ مسلما تميز كردن اين خانه راحت‌تر است و تميزي خانه جلوه بيشتري دارد.

دکوراسیون (3)

يك چيدمان مينيماليسم چگونه است؟

دکوراسیون (6)

۱٫  يك خانه ساده‌گرا تنها شامل چند وسيله اساسي است؛ مثلا يك نيمكت، يك مبل راحتي، يك آباژور و ميز تلويزيون و در اتاق خواب هم تنها يك ميز و تختخواب وجود دارد.  در چيدمان اين سبك هيچ وسيله اضافه‌اي روي ميز يا روي طبقه‌هاي بوفه قرار نمي‌گيرد. درواقع همه سطوح به‌شدت خلوت هستند. هر چيز اضافي را از روي ميز‌ باید برداشت حتي لازم نيست كه روي ميز پارچه‌اي بيندازيد. اگر فكر مي‌كنيد ميزتان به يك وسيله تزیيني نياز دارد، آن را با يك گلدان ساده تزيين كنيد.


از كجا بايد شروع كنيم؟۱٫ ساده كردن تمام خانه كار ساده‌اي نيست. بهتر است از يك اتاق شروع كنيد. اولين قدم دور ريختن تمام چيزهايي است كه احتياج نداريد اما سالم هستند و مي‌توانيد آنها را بفروشيد يا به خيريه ببخشيد. اتاق را از نو بچينيد. به خاطر داشته باشيد اتاق‌خواب «كانون آرامش خانه» است.

دکوراسیون (7)

۲٫ براي كم كردن وسايل خانه بايد از مبلمان شروع كنيد. اگر وسيله‌اي واقعا براي راحتي‌تان نيست، بدون لحظه‌اي درنگ آن را كنار بگذاريد و آن را با وسيله‌اي سبك، راحت و كوچك‌تر جايگزين كنيد. همه چيزهايي كه به ديوار خانه چسبانده‌ايد و قاب‌هاي روي ديوار را‌ برداريد و يك يا دو نقاشي زيبا جایگزين‌شان كنيد.

دکوراسیون (8)

۳٫ اگر مي‌خواهيد گليم يا فرشي كف خانه بيندازيد، بهتر است طرحی ساده‌ با رنگ‌هاي گرم داشته باشد چون نقش‌هاي گلدار و راه‌راه تمركز بصري شما را به هم مي‌زند.

دکوراسیون (9)

۴٫   نور نقش مهمي در طراحي ساده‌گرايي دارد. پس از پرده‌هاي توري استفاده كنيد تا خانه‌تان نور كافي داشته باشد. مي‌توانيد از پرده بدون طرح يا يك كركره چوبي ساده هم استفاده كنيد. اگر در خانه‌اي زندگي مي‌كنيد كه دورتادورش محفوظ است، حتي مي‌توانيد به پنجره‌هاي بدون پرده هم فكر كنيد.

دکوراسیون (4)

۵٫  حالا وقت كمد لباس‌هاي‌تان است. شايد لازم باشد كمدتان را طبقه‌بندي و مرتب كنيد و مقداري از لباس‌هاي‌تان را ببخشيد و تنها تعدادي از آنها را که واقعا استفاده مي‌كنيد، نگه داريد. يادتان باشد از حالا به بعد هيچ وسيله اضافه‌اي نخريد. تنها وقتي چيزي تهيه كنيد كه واقعا به آن نياز دارید.
دکوراسیون (5)

منبع:مبل دیزاین
1+
کانال تلگرام مبل دکوراسیون

حتما ببینید

مبلمان جذاب

۳۰ طراحی های خلاقانه و منحصر به فرد مبلمان

0 ۳۰ طراحی های خلاقانه و منحصر به فرد مبلمان یکی از مهم ترین مواردی …

ورودی منزل

وسایلی که به جای خریدن باید بسازید

0 وسایلی که به جای خریدن باید بسازید وسایلی که به جای خریدن باید بسازید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *